Choď na obsah Choď na menu
 


Pravidlá slušného správania – ako sa čo je a pije

3. 4. 2008

Pravidlá slušného správania – ako sa čo je a pije    

Čo si myslíte, slivovica je vhodná ako aperitív? Pri jedle sa kosti môžu brať do ruky, alebo nie? Aké nápoje sa podávajú chladené? K akému jedlu aký nápoj podať – a v aký pohár použiť? Váš hosť je abstinent, alebo naopak, pije príliš veľa? Ako sa zachovať v takýchto situáciách? Odpovede nájdete v článku...

 
Aperitív

Slovo „aperitív“ snáď je každému známe. Aperitív je alkoholický nápoj podávaný v malom množstve pred jedlom. Zvyšuje vylučovanie žalúdočných štiav, čím vyvoláva chuť do jedla.

Rozlišujú sa aperitívy vyrábané na báze:
vína: vermút, portské, suché a suché šumivé víno
destilátu: horké korenené likéry, bittery (likér horkej chuti)

Ako aperitív sa slivovica sa neodporúča!

 


Pre zásadných odporcov alkoholických nápojov môže túto úlohu zohrať studený vývar alebo ovocná šťava. Doma si „povolené“ dať aj dúšok dobrého piva. 

Hosťom podávame aperitív pred zasadnutím ku stolu, buď pred príchodom do jedálne, alebo v jedálni pred usadením.
O aperitíve musí rozhodnúť hostiteľ, v tomto prípade hosťom nedávame vybrať si.

Z vermútov by sa na tento účel mali vyberať suchšie (t.j. menej sladké), z destilátov chuťovo a vôňou viac-menej neutrálne. Nie sú vhodné aromatické pálenky, whisky a koňak (brandy), ktorý má tradičnú funkciu tzv. digestívu používaného pre lepšie trávenie na záver hostiny.


Odporúča sa pohárik šampanského alebo suchého bieleho vína, proti bontónu nie je ani menší objem kvalitného piva. Aperitívy ako suché sherry, madeira alebo suchšie portské sú v našej oblasti málo známe.

 

Zaujímavosť...

Autori Vinárskej abecedy uvádzajú, že Angličania si pripíjajú každý deň v týždni inak. Okrem prípitku „na zdravie na vaše, na naše a na zdravie pekných dievčat“ si pripíjajú:

v pondelok – významným osobnostiam
v utorok – samým sebe
v stredu - športom
vo štvrtok – nevestám alebo ženám
v piatok - náboženstvu
v sobotu – profesii prítomných
v nedeľu – neprítomným priateľom alebo lodiam na mori 

 

 Poradie jedál

Studené predjedlo sa podáva pred polievkou, teplé predjedlo po polievke.
V dlhšom jedálnom lístku nasleduje po polievke (alebo po teplom predjedle) ryba, po nej potom jeden alebo niekoľko hlavných chodov.
K sladkému múčniku si môžeme dať šampanské.
Úplnosť správnej tabule dopĺňajú syry a ovocie.
K záverečnej káve podávame digestív (opäť ako aperitív na dobré trávenie), ktorým je klasicky koňak, sladký likér alebo sladký vermút.

 


 
Ako sa čo je - abeceda správania sa pri stole

 
Všeobecne

Látkový obrúsok si rozložíme na polovicu prehnutý do lona a po jedle ho odkladáme buď vedľa taniera, alebo do taniera. Obrúsok odkladáme až po hostiteľke.
Zemiaky by sa nemali krájať nožom, ale iba vidličkou.
Omelety všetkých druhov sa jedia vidličkou v pravej ruke. Takisto smažené vajcia a praženica, kde si pomáhame kúskom chleba v ľavej ruke.
Špagety sa jedia vidličkou v pravej ruke - natáčajú sa na vidličku buď o okraj taniera, alebo s pomocou lyžice v ľavej ruke. Ak to nemáme natrénované, nič sa nestane, keď ich budeme krájať nožom a naberať vidličkou.
Na skutočne vysokej úrovni nemožno brať kosti do ruky, pri menej oficiálnych príležitostiach sa tento spôsob toleruje. Odporúča sa vyčkať, ako sa zachová hostiteľka. Malé kostičky nevyberáme z úst rukami, ale decentne ich vypľúvame na vidličku a odložíme na okraj taniera. To isté platí aj o kostičkách z rýb.
Žabie stehienka sa pridŕžajú vidličkou v ľavej ruke na tanieri a pravou sa odlupujú sústa.
Špargľa sa obyčajne je vidličkou v pravej ruke, ak sa podáva aj s drevnatou časťou, môžeme ju uchopiť a odhryznúť.
Artičoky sa konzumujú tiež kombinovane; lístky odhrýzame z ruky, srdiečko krájame vidličkou.
Pri konzumácii kukurice sú všetky možnosti otvorené: môžeme ju jesť v špeciálnom držiaku, v servítke, rukou bez servítky alebo vylupovať zrnká na tanieri.
Z ruky možno jesť aj reďkovky (na túto príležitosť by však mali prísť na stôl s vňaťou) - môžeme ich aj lúpať nožom v pravej ruke a namáčať do soli.
Bonbóny sa jedia zásadne rukou.

 
Ryby, raky, langusty, ustrice, mušle
Ryba by sa mala konzumovať špeciálnym príborom na ryby, kde lopatkovitý nôž umožňuje lepšie odlupovať mäso z kostí. Ryby totiž nekrájame. Na tento účel slúžia dve vidličky alebo vidlička s pomocným kúskom chleba.
Raky rozdelíme rukami a pomocou špeciálneho príboru (krátka vidlička a nôž s dierkou) vyberieme vnútrajšok; z prednej časti konzumujeme len mäso z klepiet. Po tejto labužníckej konzumácii by sme mali dostať príležitosť opláchnuť si prsty v miske s vodou a utrieť si ich do obrúska.
Langusty dostaneme už v rozpolenom pancieri. Jedia sa dvojzubou alebo dezertnou vidličkou.
Ustrice sa podávajú v rade. Ak nám ich nikto neotvorí, rozlúskneme ich vidličkou alebo špeciálnym nožom, pokvapkáme citrónom (alebo bielym vínom) a vysrkneme.
Vidličkou alebo lyžičkou sa otvárajú mušle. So škrabkami zásadne nebúchame o stôl, ale ich vyjedáme špeciálnym príborom (malá vidlička a malá lyžička).

 
Ovocie
Veľké kôstkové ovocie sa je rukou, kôstku sa však snažíme najprv odstrániť stlačením rukou na tanieriku alebo pomocou vidličky.
Čerešne a bobuľoviny sa podávajú so stopkami. Jednotlivé kôstky neputujú do tanierika priamo, ale opäť prostredníctvom pravej ruky.
Až v ústach oddeľujeme od stopky jahody a ríbezle.
Spolu s hroznom by to mohlo byť ovocie, ktoré si hostia sami oplachujú na stole.
Melón a ananás sa jedia lyžičkou, servírujú nakrájané na plátky.
Pomaranč sa lúpe obvyklým spôsobom a konzumuje po mesiačikoch
Citrón by mal prísť na stôl buď v podobe šťavy alebo plátkov.
Kultivované jedenie banánu spočíva v odkrojení špičky nožom, olúpaní a následnom odkrajovaní. Banán možno jesť aj príborom - olúpať šupku a krájať ho na kolieska.

 
 Kompót je dovolené dojedať aj tak, že ho vezmeme zo stola a v ľavej ruke priblížime k ústam. Zásadne však nedopíjame šťavu!

Zeleninový šalát by sa mal podávať v menších kúskoch, aby sa dal konzumovať bez ďalšieho delenia, pretože použitie noža je v tomto prípade základným prehreškom.


 
Nápoje

Nápoje sa nekonzumujú ľahostajne. Oceníme jeho vôňu, u vína aj farbu a čírosť a vychutnáme chuť (váľaním po jazyku).

Na dúšok sa pijú iba destiláty ako vodka, džin, apod – ale len v malom množstve.

Čaj aj kávu vychutnávame taktiež čuchom aj chuťou – ako pri víne.

 
 Nápoje sa majú servírovať v primeranej teplote:
 
vodka dobre vychladená (správne vychladená vodka má hustejšiu konzistenciu a svojím chladom zarosí pohár),
biele víno vychladené mierne (ľahké na 10-12 stupňov),
červené víno sa podáva v tzv. izbovej teplote (14-16 stupňov),
šampanské veľmi vychladené (4-6 stupňov),
červené šampanské má byť o niečo teplejšie ako klasické šampanské,
miešané nápoje, vermúty, pálenky sa podávajú v tzv. izbovej teplote (14-16 stupňov),
minerálky a malinovky - sa podáva v tzv. izbovej teplote (14-16 stupňov).


 

Kultúra pitia

 
Pitie alkoholických nápojov je tradičnou súčasťou kontaktov medzi ľuďmi. Samozrejme aj v tejto oblasti existujú písané a nepísané pravidlá. Porušenie pravidla triezvosti skôr či neskôr každého nemierneho pijana vyradí zo spoločnosti.

Ak organizujeme večierok alebo pozveme priateľov na večeru, treba si vopred rozvrhnúť podávanie nápojov. Podávať by ich mal človek rozvážny , aby situáciu neovládol horlivý dobrovoľník.


Nápoje sa majú samozrejme podávať podľa druhov jedla a vo vhodných pravidelných intervaloch. Nalievať veľké dávky nie je pohostinnosť, ale nekultivovanosť. Nápoje sa nesmú vnucovať! 

Ak chce hosť prestať s pitím, môže odmietnuť naliatie nového pohára alebo posledný pohárik nedopiť - nedopitý pohár sa zásadne nedolieva.


Ku každému pitiu treba ponúkať niečo na jedenie. Ak nepodávame večeru, tak aspoň chlebíčky, jednohubky , šaláty s pečivom, slané sušienky, syr. 

Vždy treba mať k dispozícii nealkoholické nápoje. Spotreba alkoholu sa výrazne zníži, ak nepijú hostia z nudy; dobrá spoločenská zábava, hostiteľom vhodne podnecovaná, je najlepším prostriedkom na to, aby koniec stretnutia bol rovnako dôstojný ako jeho začiatok. Hostia by mali odchádzať s pocitom príjemne prežitého večera.

Ak niekto trošku prekročí svoju mieru, najvhodnejšie je taktne mu ponúknuť kávu. Podobne skončíme posedenie: vo chvíli, keď sa ešte zábava nerozplýva do neurčita – do nudy, prestaneme s nalievaním alkoholu. Zákusky a káva sú znamením, že večierok sa končí.

  Prípitok

Prípitky by mali byť stručné a zásadne sa pri nich stojí. Pri prípitku hradíme do tváre tomu, komu sa pripíja.

Štrngá sa iba pri malom počte osôb, a to okrajom pohára o okraj pohára. Okrem prípitku sa pri pití pozeráme do pohára alebo šálky, ani jedno nedržíme afektovane - so vztýčeným malíčkom a pod.


 
Držanie pohára

veľké poháre môžeme držať v dlani,
poháriky na stopke držíme uprostred stopky.

V dlani sa (so stopkou medzi prstami) drží napoleónka na koňak, ktorý miernym otáčaním zohrievame, aby sa uvoľnili voňavé esencie.

 
 Aký pohár použiť

víno – podávame v pohároch na vyššej stopke
destiláty a likéry - v rozličných typoch malých pohárikov,
pivo a malinovky, streky a tzv. long drinky (mierne alkoholické nápoje miešané so sódou) - patria do väčších pohárov,
coctaily - do menších pohárikov rozličného typu a tvaru.
poháriky na koňak - napoleónky na krátkej stopke so širším dnom hore a sa zužujúce
poháriky na sekt - originálny pohár má v plochom širokom dne vybrúsenú jamku, ktorá spôsobuje stále perlenie nápoja; používajú sa aj vysoké poháre tzv. flauty.


 

 
Nápoje versus jedlo – alebo: k akému jedlu aký nápoj

Počas večere sa nápoje menia podľa predkladaných jedál.
biele víno (prírodné, nesladené) - k bielym mäsám: ryba, hydina, teľacina
červené víno -  k hovädziemu, zverine a syrom
dezertné vína (napr. sherry , madeira, portské atď.) - k múčnikom a dezertom
pivo je vhodné všade tam, kde červené víno
šampanské – používa sa na prípitok, inak sa podáva k dezertu na osvieženie pred ďalšou spoločenskou zábavou.

 

Pri podávaní nápojov platí pravidlo, že postupujeme od menej výrazných k voňavejším a opojnejším.

 

Na záver malá poznámka:

Už pred storočím Louis Pasteur usúdil, že víno je najzdravším a najhygienickejším nápojom. Dnešní vedci (najmä onkológovia) sa s ním v tomto podaní zhodujú. Vínny mušt je totiž zbavený prídavných chemických látok obsiahnutých  vo vode a ďalších komponentoch iných nápojov.
 

Ďalšie súvisiace informácie nájdete aj v nasledujúcom článku, kde si povieme o pravidlách slušného správania v reštaurácii.

 

Literatúra:

Dagmar Brázdová: Pravidlá spoločenského správania