Choď na obsah Choď na menu
 


Pravidlá slušného správania – Na verejnosti

3. 4. 2008

Pravidlá slušného správania – Na verejnosti    

Obraz o svojej vlastnej osoby v očiach iných nevytvárame predstieraním, ale tým, aké vzorce správania si naozaj osvojíme. Nespoliehajme na anonymitu, svet je malý...
Spoločenský človek má svoje vnútorné dôvody, aby sa aj „anonymne“ správal čo najlepšie.

Niektoré nižšie uvedené pravidlá slušného správania do nás vštepovali od škôlky. Uvádzam ich tu jednak z dôvodu komplexnosti, jednak z presvedčenia, že je dobré zopakovať si ich.

...a zostáva nám dúfať, že sa nimi všetci budú (budeme) riadiť.
 Vo verejných dopravných prostriedkoch uvoľníme miesto tehotnej žene, staršej, alebo zjavne chorej osobe.
Zásadne sa niekde netlačíme, neodstrkujeme ostatných lakťami, nevyžadujeme si hlasným „šomraním“, resp. krikom nijakú prednosť

 

Človek so spoločenským taktom, presvedčený o svojej sebaistote, ktorý pozná základy slušného správania, nikdy sa nepotrebuje na verejnosti domáhať svojich práv. Rešpektujú ho už len vďaka jeho sebaistote a výrazu jeho osobnosti.
 

Pravidlo, ktoré hovorí o tom, že po ulici bez chodníka chodíme vždy vľavo je snáď každému známe (učili nás to už v škôlke na dopravných ihriskách), ale dodržiavame aj ďalšie „samozrejmé“ pravidlá?
 Na ulici
Preferovaná osoba (žena – muž, starší – mladší, nadriadený – podriadený) ide vždy po pravej strane, z čoho vyplýva, že napr. muž nesie batožinu v ľavej ruke, dáma svoju kabelku v pravej ruke.
Muž preberá od ženy akúkoľvek batožinu (okrem osobnej kabelky). Je absolútne neprípustné, aby sa žena namáhala s taškami (nákupmi) a muž vedľa nej kráčal s cigaretou, resp. rukami vo vrecku...
Vedľa seba by mali ísť najviac traja ľudia, ak sú 2 dámy a jeden muž, mal by byť v strede, aby sa mohol obom ženám venovať rovnako (ako v rozhovore, tak v ochrane).
Ak idú spolu traja, a z nich je len jedna žena, mala by ísť v strede, aj keby boli jej nadriadení.

 


Popri ceste
Bližšie k premávke ide vždy muž, resp. žena, ak ide sama s dieťaťom. Váženejšia osoba (prípadne dieťa) je vždy chránené telom toho druhého.


Vyššie uvedené pravidlá môžu mať výnimky, ale hlavná zásada dôležitosti váženejšej osoby nikdy nie je narušená.

Napríklad:
Ak na ulici idú spolu traja ľudia (2 ženy a 1 muž) a prší, muž môže ísť po ich ľavom boku, alebo za nimi, aby ženy mohli pohodlne niesť nad sebou dáždnik.

 
Po schodisku

Logicky sa zase spoločensky menej dôležitá osoba ocitá v úlohe ochrancu a je pripravená pomôcť:
Po schodoch vystupuje najprv žena, muž za ňou.
Po schodoch zostupuje dole najprv muž a potom žena.

V oboch prípadoch ak sa žena pošmykne, muž ju vie zachytiť.

 
Vstup do dopravných prostriedkov

....aj keď sa do nich vstupuje cez schodíky, riadi sa podľa pravidla vstupu do miestnosti (napr. reštaurácie), čiže:

Do dopravného prostriedku najprv vstupuje muž, a naopak, dáva prednosť žene pri vystupovaní.

Pri nastupovaní pozdravíme vodiča, pri ceste vlakom zdravíme spolucestujúcich pri vstupe do kupé (samozrejme aj pri odchode).

V lietadle pri vstupe (a odchode) zdravíme letušku – na palube predstavuje hostiteľku.

 
V aute


....je najvýhodnejšie a tým aj najčestnejšie miesto vpravo vzadu, najnepohodlnejšie  vzadu v strede. Najnebezpečnejšie miesto z hľadiska prípadnej havárie je sedadlo vedľa vodiča.

Ak cestujú muž a žena v aute s ďalším človekom (šoférom), vtedy je možné, aby si žena sadla na zadnom sedadle vľavo a muž vpravo. Muž má tak možnosť pomôcť žene pri vystupovaní a nastupovaní, postarať sa o jej batožinu, otvoriť a zatvoriť dvere.

Nie je vhodné viesť hlasnú konverzáciu za chrbtom vodiča auta, prípadne riešiť s ním vážne problémy (myslené všeobecne, aj v prípade rodiny).

Taktiež je nevhodné kritizovať spôsob jazdy vodiča. V prípade, ak sa niekto bojí rýchlej jazdy, môže vodiča zdvorile požiadať o spomalenie – a ten by mal vyhovieť.

Pri jazde po diaľnici by si spolujazdec vedľa vodiča nemal dovoliť zaspať, aby nepriviedol do pokušenia aj vodiča.  V tomto prípade nútená konverzácia nie je proti pravidlám slušného správania, skôr naopak, pomáha udržať u vodiča pozornosť.

 
Ďalšie pravidlá na verejnosti:
Prehreškom proti slušnému správaniu je konzumácia jedla pri chôdzi.
Okná v dopravnom prostriedku otvárame len so súhlasom spolucestujúcich.
Je neslušné na ulici okato obzerať okoloidúceho od hlavy po päty a dlho ponechať pohľad na tvári, prsiach a iných partiách žien.


Literatúra:

Dagmar Brázdová: Pravidlá spoločenského správania